SANDISK VİDEO BİLGİ BANKASI

Tanımlar

HD Video

Yüksek netlikli video (HD Video), standart netlikli videodan daha yüksek kaliteye ve çözünürlüğe sahip videodur. Bu, 1080p HD Video için 1.920 x 1080 piksel görüntü çözünürlüğü demektir. Video desteği barındırma cihazına, dosya özniteliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 

Full HD Video

Full yüksek netlikli video (Full HD video), HD videodan bile daha yüksek kaliteye ve çözünürlüğe sahip videodur. Bu, 1080p Full HD Video için 1.920 x 1.080 piksel görüntü çözünürlüğü demektir. Video desteği barındırma cihazına, dosya özniteliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 

4K/4K Ultra HD Video

4K çözünürlük, HD’den daha iyi çözünürlüğü, rengi ve kare hızını kapsayan bir terim olarak, Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD) kapsamına girer. 4K çözünürlük, yaklaşık 4.000 piksellik sırada yatay çözünürlüğe sahip olan görüntüleme cihazlarını açıklar. Daha spesifik olarak, 4K çözünürlük Gerçek 4K ve 4K UHD’ye ayrılabilir. Gerçek 4K (4K x 2K) 4.096 x 2.160 piksellik bir çözünürlüğe sahiptir. 4K/UHD en az 3840 piksel genişliğe ve 2160 piksel yüksekliğe sahip olmalıdır; bu şekilde hem yükseklik hem de genişlik olarak ikişer 1080p ekrana eşdeğer olur.

Dijital televizyon ve dijital sinematografi alanlarında birkaç 4K çözünürlük mevcuttur. Film projeksiyonu sektöründe, Digital Cinema Initiatives (DCI) hakim 4K standardıdır. Video desteği barındırma cihazına, dosya özniteliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. 4K UHD daha sıklıkla TV ekranları için ev ortamında kullanılır ve giderek pek çok premium akıllı telefon ve kamera için standart hale gelmektedir. Diğer yanda, Gerçek 4K sıklıkla bazı projektörler ve pek çok profesyonel kamera tarafından kullanılır. 

4K'nın ortaya çıkışıyla evde kullanım için dört temel çözünürlük standardı söz konusu olmuştur: standart netlik (480p/540p), yüksek netlik (720p), tam yüksek netlik (1080p) ve ultra yüksek netlik (2160p).

Video Hızı Sınıfı

Üç tür video hızı sınıflandırması vardır:  Hız Sınıfı,  UHS Hız Sınıfı ve Video Hız Sınıfı. Bunlar, video kaydı için gereken minimum sürekli yazma hızını gösterir, böylece kameralar ve fotoğraf makineleri için minimum ve sabit hız sağlanır. Kart, videonun çekildiği kalite ile uyumlu değilse, yavaşlayan kareler, kayıt hatası ve ek gürültü gibi sorunlar olabilir. Potansiyel Video Hızı Sınıfı uyumluluk hataları için aşağıya bakınız.

Yavaşlayan Kareler

 

Kayıt Hatası

Hız Sınıfı Sınıf 2, 4, 6 ve 10 olarak; UHS Hız Sınıfı ise UHS Hız Sınıfı 1 ya da UHS Hız Sınıfı 3 olarak belirlenmiştir. En son Video Hızı Sınıfı, çoklu video akışları, 350 derecelik yakalama, VR içeriği veya 8K ve daha yüksek çözünürlüklü video gibi çoklu video çözünürlüğüne ve kayıt özelliklerine olanak sağlamak için oluşturulmuştur. Video Hızı Sınıfı, V10, V30, V60 ve V90 olarak tanımlanır. Daha Yüksek Video Hızı Sınıfı daha yüksek çözünürlük videolarını destekler. 

Daha yüksek sınıfla derecelendirilmiş kartlar, yüksek video bit hızlarını ve yüksek kaliteli video kaydını destekler. SanDisk Sınıf 4 bellek kartları, HD video çekimi için idealdir; Sınıf 10, UHS Hız Sınıfı 1 ve UHS Hız Sınıfı 3 bellek kartları, Full HD ve 4K Ultra HD video çekimini destekler. Önerilen sınıf derecelendirmesi için fotoğraf makinenizi/kameranızı kontrol edin.

CompactFlash kartlarda,  Video Performans Garantisi 'ni (VPG) arayın. VPG-20, 20 MB/sn. minimum sürekli yazma hızında video kaydı yapılmasını sağlamak için etkinleştirilmiş Video Performansı Garantisi anlamına gelir. VPG-65 ise, 65 MB/sn. minimum sürekli yazma hızında video kaydı yapılmasını sağlamak için etkinleştirilmiş Video Performansı Garantisidir. Performans, barındırma cihazına bağlı olarak daha düşük olabilir. 1 MB = 1.000.000 bayt.

Hız Sınıfı UHS Hız Sınıfı Video Hızı Sınıfı Sürdürülen Yazma Hızı Video Kayıt Kalitesi
- - 90MB/s1 8K+ Video
- - 60MB/s1 8K+ Video
- 30MB/s1 4K UHD Video
10MB/s1 Full HD Video
- 6MB/s1 Full HD Video
- - - HD Video
- - - SD Video

Kapasite Tabloları

Cihaz üreticileri değişen dosya boyutları ile sonuçlanan farklı sıkıştırma codec bileşenleri (MPEG-4, H.264 vb.) ve bit hızlarını kullanır. Ayrıntılar için lütfen barındırma cihazınızın kılavuzuna bakın.

 

 

 

Açıklamalar

1. UHS Hız Sınıfı 1, UHS destekli barındırma cihazlarında gerçek zamanlı video kaydını desteklemek için tasarlanmış performans seçeneğini belirler. UHS Hız Sınıfı 3 ise, UHS destekli barındırma cihazlarında gerçek zamanlı video kaydını desteklemek için tasarlanmış performans seçeneğini belirler.