SANDISK VİDEO BİLGİ BANKASI

Tanımlar

HD Video

Yüksek netlikli video (HD Video), standart netlikli videodan daha yüksek kaliteye ve çözünürlüğe sahip videodur. Bu, 720p HD Video için 1280 x 720 piksel x 30 fps görüntü çözünürlüğü demektir. Video desteği barındırma cihazına, dosya özniteliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 

Full HD Video

Full yüksek netlikli video (Full HD video), HD videodan bile daha yüksek kaliteye ve çözünürlüğe sahip videodur. Bu, 1080p Full HD Video için 1920 x 1080 piksel x 30 fps görüntü çözünürlüğü demektir. Video desteği barındırma cihazına, dosya özniteliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 

4K/4K Ultra HD Video

4K çözünürlük, yaklaşık 4000 piksellik sırada yatay çözünürlüğe sahip olan görüntüleme cihazları veya içerikler için kullanılan genel bir terimdir. Dijital televizyon ve dijital sinematografi alanlarında birkaç 4K çözünürlük mevcuttur. Film projeksiyonu sektöründe, Digital Cinema Initiatives (DCI) hakim 4K standardıdır. Video desteği barındırma cihazına, dosya özniteliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Ultra Yüksek Netlik (UHD), daha gerçekçi renklerin ve yüksek kare hızlarının yanı sıra HDTV'den daha yüksek çözünürlükleri (daha fazla piksel) kapsayan genel bir terimdir.

4K/UHD'nin ev ortamında kullanılması, televizyon ekranının en az 3840 piksel genişliğe ve 2160 piksel yüksekliğe sahip olduğu anlamına gelir; bu şekilde hem yükseklik hem de genişlik olarak ikişer 1080p ekrana eşdeğer olur. Bu çözünürlük ilk kullanılmaya başlandığında Quad HD olarak biliniyordu.

4K x 2K (4096 x 2160 piksel) olarak bilinen başka bir çözünürlük bazı projektörlerde ve birçok profesyonel kamerada kullanılır. Ayrıca 4K/UHD genel terimi kapsamına girer.

4K'nın ortaya çıkışıyla evde kullanım için dört temel çözünürlük standardı söz konusu olmuştur: standart netlik (480p/540p), yüksek netlik (720p), tam yüksek netlik (1080p) ve ultra yüksek netlik (2160p).

 

Video Hızı Sınıfı

İki tür video hızı sınıflandırması vardır: Hız Sınıfı ve UHS Hız Sınıfı. Bunlar, video kaydı için gereken minimum sürekli yazma hızını gösterir, böylece kameralar ve fotoğraf makineleri için minimum ve sabit hız sağlanır. Hız Sınıfı Sınıf 2, 4, 6 ve 10 olarak; UHS Hız Sınıfı ise UHS Hız Sınıfı 1 ya da UHS Hız Sınıfı 3 olarak belirlenmiştir.

Daha yüksek sınıfla derecelendirilmiş kartlar, yüksek video bit hızlarını ve yüksek kaliteli video kaydını destekler. SanDisk Sınıf 4 bellek kartları, HD video çekimi için idealdir; Sınıf 10, UHS Hız Sınıfı 1 ve UHS Hız Sınıfı 3 bellek kartları, Full HD ve 4K Ultra HD video çekimini destekler. Önerilen sınıf derecelendirmesi için fotoğraf makinenizi/kameranızı kontrol edin.

CompactFlash kartlarda,  Video Performans Garantisi 'ni (VPG) arayın. VPG-20, 20 MB/sn. minimum sürekli yazma hızında video kaydı yapılmasını sağlamak için etkinleştirilmiş Video Performansı Garantisi anlamına gelir. VPG-65 ise, 65 MB/sn. minimum sürekli yazma hızında video kaydı yapılmasını sağlamak için etkinleştirilmiş Video Performansı Garantisidir. Performans, barındırma cihazına bağlı olarak daha düşük olabilir. 1 MB = 1.000.000 bayt.

 

Hız Sınıfı Derecelendirmeleri1

Sınıf 2 Standart video
Sınıf 4 HD Video
Sınıf 6 Full HD Video
Sınıf 10 Full HD Video
UHS Hız Sınıfı 1 (U1) Full HD Video. Gerçek zamanlı video kaydını destekler.
UHS Hız Sınıfı 3 (U3) Full HD ve 4K Video. Gerçek zamanlı video kaydını destekler.

 

UHS-I

UHS, Ultra High Speed (Ultra Yüksek Hız) anlamına gelir. UHS-I destekli SDHC ve SDXC ürünleri, önceki olası aktarım hızı olan 25 MB/sn.den dört kat hızlı biçimde, 104 MB/sn.ye kadar teorik veri aktarım hızlarını destekleyebilen veri yolu arabirimi hızları sunar. (Daha yüksek performans elde etmek için gereken UHS destekli barındırma cihazı.) UHS-I'i destekleyen kartlar, UHS olmayan barındırma cihazlarındaki performans, barındırma cihazının veri yolu arabirimi kapasitesiyle sınırlı olsa da UHS olmayan barındırma cihazlarında tamamen geriye dönük olarak uyumludur.

 

UHS-II

UHS-ll, 312 MB/sn.ye kadar maksimum veri yolu arabirimi hızlarına sahip fotoğraf makinesi/kamera barındırma cihazları ve bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullanılabilen en yeni ve en hızlı SD kart arabirimidir. UHS-II'yi destekleyen kartlar, UHS-I barındırma cihazlarındaki performans barındırma cihazının veri yolu arabirimi kapasitesiyle sınırlı olsa da UHS-I barındırma cihazlarında tamamen geriye dönük olarak uyumludur.

Normal ve yüksek hızlı kartlar, UHS-I barındırma cihazlarıyla da kullanılabilir. UHS-II barındırma cihazının etkin kıldığı daha yüksek performans, yalnızca UHS-II bellek kartıyla sağlanabilir.

Kapasite Tabloları

Cihaz üreticileri farklı sıkıştırma codec bileşenleri (MPEG-4, H.264 vb.) ve bit hızları kullanır, bu da değişen dosya boyutlarına yol açar. Ayrıntılar için lütfen barındırma cihazınızın kılavuzuna bakın.

 

 

 

Açıklamalar

1. UHS Hız Sınıfı 1, UHS destekli barındırma cihazlarında gerçek zamanlı video kaydını desteklemek için tasarlanmış performans seçeneğini belirler. UHS Hız Sınıfı 3 ise, UHS destekli barındırma cihazlarında gerçek zamanlı video kaydını desteklemek için tasarlanmış performans seçeneğini belirler.